Our product range includes a wide range of 25.4 x 1.5 mm with 3m tape, flexible magnetic strip as per customer requriment and 25 x 1 - axial magnetization with technova adhesive tape-.






₹ 29.50 / PieceGet Latest Price
| Shape | Strip / Tapes |
| Width | 25 mm |
| Thickness | 1.5 mm |
| Length | 50 meter |
| Applications | Warehouse Organization / Labeling Projects |
| Dimensional Tolerance | +-0.2 mm |
| Thickness (mm) | 1, 1.5, 2, 3, 4 mm etc. |
| Plating / Coating | Rubber |
| Colour | Black |
| Country Of Origin | Made In India |
We are manufacture Flexible Magnetic Strips which permit design innovations which are not possible when using rigid/brittle magnets. These can be bent or twisted in almost any shape without any loss of magnetic energy. These find application in refrigerator gaskets, toys, cupboards etc.
Features:







₹ 11 / PieceGet Latest Price
| Width | 25 mm |
| Length | 50 meter |
| Shape | Strip / Tapes |
| Applications | Windows & Door Seals |
| Product Type | Magnetic |
| Material | Rubber |
| Thickness | 1 mm |
| Roll Length | 25 to 100 meter |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Refrigerator door Gasket, Mosquito net, stiking & lableing, Elevators sensing, Toys |






₹ 9 / PieceGet Latest Price
| Tape Width | 20-40 mm |
| Tape Length | 40-50 m |
| Color | Brown |
| Brand | Magnaplast Technologies |
| Usage/Feature | Flexible |
| Tape Type | Adhesive |
| Total Thickness | 1mm |
| Adhesive Type | Technova Adhesive Tape |
| Country of Origin | Made in India |
We are indulged in offering Magnetic Tapes to our clients. The use of optimum quality material in the designing of the Magnetic Tape ensures high durability, tensile strength and resistivity to various adverse conditions. We offer this magnet tape in various specifications and can be customized as per the precise requirements of client at affordable prices.
Features:
Shubham Sonawane (Business Development Head)
Magnaplast Technologies (India) Private Limited
J-174/1, Midc Near Rich Company, Bhosari, Pune - 411026, Maharashtra, India

