Manufacturer of a wide range of products which include 10mm x 1mm thick magnetic strip and flexible magnetic tapes.





₹ 9 / PieceGet Latest Price
| Width | 10 mm |
| Length | 1 meter |
| Shape | Strip / Tapes |
| Applications | Crafting Projects/ Modeling Projects |
| Material | Flexible |
| Magnet Grade | F1 |
| Thickness (mm) | 1 mm |
| Dimensional Tolerance | +-0.05 mm |
| Plating / Coating | Rubber |
| Brand | Magnaplast Technologies |
We are indulged in offering 10 mm x1 mm Thick Magnetic Strip , Magnet Strips , Strip Magnets , Flexible Magnetic Strip, Self Adhesive Magnetic Strip, Rubber Magnet Strip, Rubber Strip Magnet , Magnetic Tapes to our clients. The use of optimum quality material in the designing of the Magnetic Tape ensures high durability, tensile strength and resistivity to various adverse conditions. We offer this magnet tape in various specifications and can be customized as per the precise requirements of client at affordable prices.
Features:




₹ 10 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Color | Black |
| Brand | Magnaplast Technologies |
| Usage/Application | Fridge Door Gasket, Door Latches, Mosquitoes Net Windows, AGV application |
| Operating Temperature | 120 Deg.C |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 1.5 m |
| Features | Flexible |
We are indulged in offering Magnetic Tapes to our clients. The use of optimum quality material in the designing of the Magnetic Tape ensures high durability, tensile strength and resistivity to various adverse conditions. We offer this magnet tape in various specifications and can be customized as per the precise requirements of client at affordable prices.
Features:
Shubham Sonawane (Business Development Head)
Magnaplast Technologies (India) Private Limited
J-174/1, Midc Near Rich Company, Bhosari, Pune - 411026, Maharashtra, India