Pioneers in the industry, we offer petrol filter bonded magnet, plasto ferrite magnet, cooler pump magnet, washing machine motor magnet, double - roller- magnetic separators and three roller magnetic separator from India.




₹ 5 / PieceGet Latest Price
| Magnet Shape | Arc |
| Magnet Grade | N42 |
| Thickness | 5 mm |
| Brand | Magnaplast Technologies |
| Usage/Application | For Petrol Filtering |
| Color | Black |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 8 / PieceGet Latest Price
| Magnet Grade | N40 |
| Shape | Round |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Magnaplast Technologies |
| Usage/Application | For Speedometer |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | 10 cm |
We are offering Rare Earth Magnets to our clietns. Which find application in White goods/Automotive and Non automotive industries. These components are widely demanded due to superior performance, high efficiency, long life & dimensional accuracy.




₹ 12 / PieceGet Latest Price
| Diameter | 25 mm |
| Magnet Grade | Y 35 |
| Dimensions | 25 mm dia |
| Shape | Rod (Cylinder) |
| Material | Ferrite |
| Applications | Sensors / Electronic devices |
| Thickness | 6 mm |
| Colour | Black |
| Country Of Origin | Made In India |



₹ 100 / PieceGet Latest Price
| Magnet Type | Plasto Ferrite |
| Dimensions | 8 O.D. x 4 I.D. mm |
| Shape | Ring |
| Magnet Grade | Y30H-1(C8) |
| Thickness | 5 mm |
| Material | Ferrite |
| Motor Type | Washing Machine motor |
| Applications | Motors / Servo Motors |
| Working Temperature | 80 °C |
| Magnetization | Multi pole |

₹ 131000 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 2 Ton/Hour |
| Roller Diameter | 100 mm |
| Roller/Belt Width | 1000 mm |
| Type Of Magnet Used | Neodymium |
| Type Of Magnetic Separators | Double Stage Roll type Magnetic Separator |

₹ 585000 / PieceGet Latest Price
| Number Of Roll | 2 Roll |
| Magnet Strength | 12000 Gauss |
| Capacity | 3 Ton/Hour |
| Roller Diameter | 100 mm |
| Roller/Belt Width | 1000 mm |
| Type Of Magnet Used | Neodymium |
| Type Of Magnetic Separators | Multi Stage Roll type Magnetic Separator |
| Gauss Value | 12000 Gauss |
| Phase | Three Phase |
| Country Of Origin | Made In India |
A Magnetic Separator is a high-efficiency machine designed to remove ferrous metal contaminants from material flow. It is widely used in food processing, grain cleaning, plastic, chemical, minerals, recycling, and engineering industries. Built with high-intensity magnets, it ensures maximum separation performance, durability, and easy maintenance.
Technical Specifications 1. Magnet TypeFerrite Magnet / NdFeB (Neodymium) Magnet
Magnetic Strength: 3000 – 12000 Gauss (as per model)
Mild Steel (MS) / Stainless Steel (SS 304 or 316)
Heavy-duty welded body
Food-grade finish available
Overband Magnetic Separator
Drum Type Magnetic Separator
Drawer Type Magnetic Separator
Hopper Magnet / Grill Magnet
Plate Magnet
Magnetic Destoner
Inline Magnetic Separator
Magnet Size:
Length: 300 mm – 2000 mm
Width: 200 mm – 1500 mm
Thickness: 50 mm – 300 mm
Belt Size (for Overband):
Width: 500 – 1500 mm
Thickness: 6 – 12 mm
Working Temperature: 80°C – 200°C
Voltage (for motorized separators): 230V / 415V
Motor Power: 1 HP – 5 HP (depending on model)
Duty Cycle: Continuous Operation
High ferrous metal removal efficiency
Suitable for fine, granular, and bulk materials
Uniform magnetic field distribution
Low maintenance & long service life
Food & Grain Processing
Rice Mills, Flour Mills, Dal Mills
Chemical & Pharma
Plastic & Rubber Industry
Minerals & Ceramic
Recycling Plants
Engineering & Fabrication Units
Food-grade SS construction
Adjustable magnetic intensity
High-temperature magnets
Custom mounting brackets
Self-cleaning mechanism

₹ 20000 / PieceGet Latest Price
| Applications | Mine and Mineral |
| Type Of Drawer Magnet | Double Drawer Magnetic Grill |
| Type Of Magnet Used | Neodymium |
| Shape | Round |
| Size | 300 mm x 300 mm |
| Cleaning Style | Self Clean |


₹ 10000 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 1.5 Ton/Hour |
| Color | Blue |
| Finish | Color Coated |
| Brand | Magnaplast Technologies (India) Private Limited |
| Shape | Rectangle |
| Material | Stainless Steel |
Shubham Sonawane (Business Development Head)
Magnaplast Technologies (India) Private Limited
J-174/1, Midc Near Rich Company, Bhosari, Pune - 411026, Maharashtra, India





