Manufacturer of a wide range of products which include plastic bonded permanent ring magnets, plastic ferrite bonded permanent magnets, all size injection neodymium magnet, ndfeb block magnet 25 x 25 x 12.5mm, plasto ferrite magnet and bonded ndfeb magnets.





₹ 20 / PieceGet Latest Price
| Dimensions | 12 O.D. x 2 I.D. mm |
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Ring |
| Magnet Grade | Y 28 |
| Applications | Motors & Generators / Sweeper Magnets |
| Colour | Black |
| Brand | Magnaplast Technologies |
| Maximum Working Temperature | 180 Deg. C |
| Dimensional Tolerance | +-0.1 mm |
We are engaged in manufacturing a wide spectrum of precision engineered Plastic Bonded Permanent Magnets , Ferrite Permanent Magnet , Ferrite Ring Magnet , Permanent Magnetic Ring , Earth Ferrite Magnet, bonded magnets, Bonded Rare Earth Magnet, bonded compressed magnets, Bonded permanent magnets, epoxy bonded magnets. Fabricated using optimum quality raw materials our range is in high demand by our clients spread all over India & abroad. Our range includes Injection Bonded Rare Earth magnets, Injection Bonded Ferrite Magnets, Injection Bonded Hybrid Magnets, Insert Molded Magnets, Over Molded Magnets, Alnico Magnets and Magnetic Assemblies. It is due to the concerted efforts of our experienced workforce we are able to keep pace with the latest trend prevailing in the market. We offer magnets which are higher in magnetic strength, smaller in size, lighter in weight and complicated in shape, with better mechanical strength and dimensional accuracy. Moreover, to cater to the exclusive demands of our clients, we provide customized packaging solutions as per client’s requirement and ensure timely delivery within the given time frame.
₹ 10 / PieceGet Latest Price
| Magnet Grade | Y 35 |
| Shape | Rod (Cylinder) |
| Material | Ferrite |
| Applications | Motors & Generators / Sweeper Magnets |
| Colour | Black |
| Country Of Origin | Made In India |
| Dimensional Tolerance | +-0.05 mm |



₹ 6 / PieceGet Latest Price
| Dimensions | 3 mm dia |
| Material | Bonded Neodymium |
| Magnet Grade | N50 |
| Applications | Sensors / Electronic devices |
| Thickness | 8 mm |
| Plating / Coating | Epoxy |
| Colour | Black |
| Maximum Working Temperature | 80 Deg. C |
| Usage/Application | Motors, Sensors, Fuel Pumps, Sensors And Gauges, Brushless DC Motors |
| Brand | Magnaplast Technologies |
Our wide array of Injection Moulded Magnets, Bonded Ndfeb Magnet, Bonded Neodymium magnets, bonded Neodymium-Iron-Boron Magnet, Plastic-bonded NdFeB magnets, bonded magnets, Bonded Neo Magnets, Bonded Rare Earth Magnet, NdFeB bonded compressed magnets, isotropic bonded NdFeB magnet, Bonded neodymium iron boron permanent magnets, Bonded NdFeB permanent magnets, anisotropic bonded NdFeB magnet, NdFeB bonded magnets, bonded NdFeB, bonded Neodymium is used for proper leveling in gauges and find application in fuel gauges, petrol level gauges etc. These products are fabricated with high precision to avoid deviations and cracks. Good anti-corrosion property and adequate magnetic strength provide superior performance & efficiency to gauges.




₹ 180 / PieceGet Latest Price
| Length | 25 mm |
| Shape | Block |
| Width | 25 mm |
| Thickness | 12.5 mm |
| Dimensions | 0 |
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N35 |
| Applications | Sensors / Electronic devices |
| Plating / Coating | Ni-Cu-Ni |
| Colour | Silver |
Product Description:
We offer high-performance NdFeB Block Magnet (Neodymium Magnet) in size 25 x 25 x 12.5 mm, manufactured using premium-grade rare earth materials. These magnets deliver exceptional magnetic strength, long service life, and stable performance, making them ideal for industrial, engineering, and electronic applications. The compact block design provides maximum holding force in minimal space.
Product Name: NdFeB Block Magnet
Size: 25 mm x 25 mm x 12.5 mm
Material: Neodymium Iron Boron (NdFeB)
Grade Available: N35 / N42 / N52 (as per requirement)
Shape: Block / Square
Coating: Nickel–Copper–Nickel (Ni-Cu-Ni)
Magnetization: Axially Magnetized
Tolerance: ±0.1 mm
Corrosion Resistance: High
Operating Temperature: Up to 80°C (Higher grades available on request)
Extremely strong magnetic pull
Compact yet powerful design
Durable nickel coating for long life
High energy density and maximum field strength
Consistent and stable performance
Suitable for heavy-duty industrial applications
Motors & Generators
Sensors & Automation Equipment
Magnetic Holding Fixtures
Research & Laboratory Use
DIY Engineering Projects
Magnetic Clamps & Tools
Industrial Machinery





₹ 5 / PieceGet Latest Price
| Dimensions | 8 O.D. x 4 I.D. mm |
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Button |
| Applications | Motors & Generators / Sweeper Magnets |
| Colour | Black |
| Magnetization Direction | Multiple Poles |
| Dimensional Tolerance | +-0.05 mm |
We manufacture a wide range of Speed Sensor Ring Magnet that includes bonded rare Injection Bonded Rare Earth Magnets, Injection Bonded Hybrid Magnets, Injection Bonded Ferrite Magnets along with magnet assemblies for various application areas such as:




₹ 5 / PieceGet Latest Price
| Shape | Ring |
| Material | Bonded Neodymium |
| Magnet Grade | N48 |
| Applications | Generators / Motors / Servo Motors |
| Brand | Magnaplast Technologies |
| Thickness | 10 mm |
| Plating / Coating | Epoxy |
| Colour | Black |
| Maximum Working Temperature | 230 Deg. C |
| Country Of Origin | Made In India |




₹ 5 / PieceGet Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Magnet Grade | N48 |
| Applications | Generators / Motors / Servo Motors |
| Dimensional Tolerance | +-0.05 mm |
| Plating / Coating | Black Nickel |
| Colour | Black |
| Maximum Working Temperature | 100 Deg. C |
| Country Of Origin | Made In India |
Shubham Sonawane (Business Development Head)
Magnaplast Technologies (India) Private Limited
J-174/1, Midc Near Rich Company, Bhosari, Pune - 411026, Maharashtra, India




